Advanced Energy Launches AIF13WAC, 600 W Full-Brick 48 V AC-DC Supply with up to 94% Peak Efficiency
Delivers 20% higher output with 14% lower losses
Advanced Energy Industries, Inc. (Nasdaq: AEIS), a global leader in highly engineered, precision power conversion, measurement and control solutions, has extended its range of AIF full-brick board-mounted AC-DC power supplies for telecom and industrial applications with the AIF13WAC, 48 V 600 W, with a peak efficiency of up to 94%.
For contact-cooled, fanless applications such as IP-sealed designs, there is now an easy upgrade path to deliver greater power than the previous generation of 500 W products.
The AIF13WAC accepts a wide input voltage range of 90 to 264 VAC, and delivers a 13 A, 48 VDC nominal output alongside a 10 V (250 mA) auxiliary output. It is housed in a 2.4 x 4.6 x 0.55-inch full-brick form factor and can run with up to three units in parallel. The input EMI filter, hold-up capacitors, and output capacitors are the only external components required for the realization of a successful application design.